Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (960)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
241
–
255
of
866
results
MP Biomedicals Vitamin B12 Deficient Diet, Modified, Pellet
Vitamin B12 deficient diet. Contains vitamins and minerals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Pantothenic Acid Deficient Diet, Powder
Pantothenic acid deficient diet for rabbits. Lacks pantothenic acid.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Components | Calcium Carbonate 54.3%, Ma gnesium Carbonate 2.5%, Ma gnesium Sulfate.7H2O 1.6%, Sodium Chloride 6.9%, Potassium Chloride 11.2%, Potassium Phosphate Monobasic 21.2%, Ferric Phosphate 2.050%, Potassium Iodide 0.008%, Man ganese Sulfate.H2O 0.035%, Sodium Fluoride 0.1%, Aluminum Potassium Sulfate 0.017%, Copper Sulfate.5H2O 0.09% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Formulating animal research diets |
MP Biomedicals Copper Deficient Diet, Modified Chick, Powder
This diet is lacking in a key nutrient, copper. Modified for chick, powder form.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Pyridoxine Control Diet, Modified, Powder
Diet for rats. Pyridoxine control. Ideal for research use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals™ AIN-76A Semipurified Diet
AIN-76A Semipurified Diet is intended for growth and maintenance of animals during the first year of life.
| Format | Pellets |
|---|
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Research animal diet |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Ascorbic Acid Deficient Diet, Powder
Diet deficient in ascorbic acid, containing skim milk powder, casien, oats, bran and vitamin fortification mixture.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |